Ni potrebno, da vse rešujete sami

Pitje alkohola je življenjski slog, ki pa lahko pri posamezniku privede v odvisnost, ki je bolezen. Ko oseba zapade v odvisnost, si brez opore zelo težko pomaga. Takih oseb ne smemo obsojati, ampak jim moramo pomagati.

Osebe, ki tvegano in škodljivo uživajo alkohol, se lahko znajdejo v velikih socialnih stiskah, so osamljeni, z velikimi težavami, ki bi jih radi, pa jih ne morejo razrešiti. Osamljeni so tako znotraj družine, kot tudi v širšem socialnem okolju. Osamljeni pa so tudi svojci, ki se z vsemi problemi in težavami zapirajo v ožje družinsko okolje.

Geslo akcije 40 dni brez alkohola »Izberi prav. Bodi z mano.« kliče po tem, da drug drugega potrebujemo pri razreševanju kakršnih koli težav, ne samo tistih, ki so povezane z zasvojenostjo. Sami, se brez ustreznega pogovora in podpore, ne zmorejo rešiti iz krempljev zasvojenosti in omame.

Zdravljenci in svojci, ki so vključeni v skupine zdravljenih alkoholikov, ki so že vzpostavili abstinenco in se urejajo, priznavajo, da brez pristnega sočustvovanja in podpore svojcev ter drugih bližnjih, ne bi uspeli pri vzdrževanju abstinence. Zato so naša prizadevanja usmerjena v treh smereh:

  1. Spodbujanje zdravljencev in njihovih svojcev, da se vključijo v program Rehabilitacija po skupinah.
  2. Izvajanje aktivnosti za zdrav način preživljanja prostega časa.
  3. Delovanje v lokalnem okolju, ozaveščanje javnosti o posledicah tvegane in škodljive rabe alkohola in drugih psihoaktivnih snovi ter o možnih rešitvah.

S tem delovanjem skušamo tudi zmanjšati stigmatizacijo oseb, ki se odločijo za pot urejanja. V procesu urejanja gradimo na poštenosti, iskrenosti, resnicoljubnosti in te vrednote pričakujemo tudi od zunanjega okolja.

V Zvezi klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije, poleg strokovnega dela v skupinah zdravljenih alkoholikov, spodbujamo terapevte in prostovoljce, da nudijo informacije o razreševanju težav, ki jih prinaša tvegano in škodljivo pitje vsem, ki se na njih obrnejo.

Problematika škodljive rabe alkohola je pereča v Sloveniji. Zato smo se odločili, da izvajamo tudi program Svetovalnica, ki je namenjen osebam, ki imajo težave s tveganim in škodljivim pitjem alkoholnih pijač, njihovim bližnjim ter vsem posameznikom, ki si želijo več informacij o škodljivi rabi alkohola. Pri tem sodelujemo tudi s centri za socialno delo in drugimi institucijami, ki odkrivajo in k nam usmerjajo posameznike, ki imajo težave s prekomernim pitjem alkohola.

Največkrat se za informacijo na nas obračajo svojci, ki so obupani, nemočni, saj sami ne znajo in ne zmorejo poiskati pravih rešitev in poti za naprej. Skozi razgovore jih opolnonočimo ter jim nudimo ustrezno oporo pri soočanju s težavami, ki jih prinaša prekomerno pitje. Skupaj poiščemo rešitve za naprej, ki stremijo k boljšemu in bolj urejenemu življenju. Predvsem pa nudimo pomoč tistim, ki so zapadli v alkoholno omamo, ki si ne zmorejo in ne znajo sami pomagati, so socialno in zdravstveno že izključeni. Vendar so še vedno ljudje. In čisto vsak človek mora imeti možnost do pomoči.

ZVEZA KLUBOV ZDRAVLJENIH ALKOHOLIKOV SLOVENIJE
PREŠERNOVA 6a, P.P.19, 5220 TOLMIN, SLOVENIJA
Telefon: 031 479 296, 041 753 412
E-mail: [email protected]