Alkohol je najbolj razširjena droga v Sloveniji. V družbi prevladuje strpen odnos do pitja alkohola in opijanja, čeprav povzroča resne težave in ima hude posledice. Še posebej je zaskrbljujoče, da se vedno več otrok in mladostnikov z alkoholom sreča že pred 13. letom, večina z dovoljenjem staršev. Pitje pri mladih povzroča škodo v telesnem razvoju in povečuje verjetnost za odvisnost v odraslosti.
Alkoholu moremo na letni ravni neposredno pripisati kar 956 smrti in skoraj 234 milijonov evrov neposredne materialne škode zaradi prometnih nesreč, nasilja v družini in kriminala. Alkohol ostaja eden izmed glavnih povzročiteljev prometnih nesreč. Med alkoholiziranimi povzročitelji niso samo vozniki, ampak tudi pešci in kolesarji. V letu 2016 je policija kaznovala 9.000 voznikov zaradi alkohola, 38 oseb je umrlo zaradi alkohola v prometnih nesrečah, 170 je bilo huje poškodovanih.
Škodo zaradi alkohola in trpljenje v številnih družinah lahko zmanjšamo le skupaj. Skupaj in vsak zase se odločimo za zmernost in ne uživajmo alkohola, ko smo na cesti. Veliko smo že spremenili na bolje, veliko je potrebno še narediti.
Statistični podatki o alkoholu
- Alkohol je v Sloveniji eden glavnih dejavnikov tveganja za kronične bolezni, poškodbe in nasilje.
- Vsak dan je zaradi alkohola v bolnišnico sprejetih 10 oseb. Vsako leto zaradi bolezni, ki so neposredno povezane z uživanjem alkohola, v povprečju umre 650 oseb.
- Približno 10 % vseh prometnih nesreč v Sloveniji povzročijo alkoholizirane osebe. V letu 2015 je zaradi alkohola v prometu umrlo kar 36 oseb, kar predstavlja tretjino nesreč s smrtnim izidom. Pri tem je izredno visoka povprečna alkoholiziranost voznikov povzročiteljev prometnih nesreč,saj presega 1,45 promila.
- Vedno več mladih se z alkoholom sreča že pred 13. letom. Najpogosteje ga dobijo doma in pri prijateljih.
- S številkami pa ni mogoče izmeriti stisk v družinah, ki se srečujejo z alkoholizmom.
Vir: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)