1001 razlog, zakaj je alkohol škodljiv

par trpi zaradi alkohola

Nasvet “popiti kozarec rdečega vina ob kosilu je zdravo”, je  bilo včasih splošno prepričanje. Nova znanja kažejo, da je to bolj izgovor, kot resnično dobronameren nasvet. Vprašati se moramo, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem in kaj v telesu povzroča predvsem slabega.

V nadaljevanju zbiramo podatke zdravnikov, raziskovalcev in strokovnjakov, ki spremljajo negative posledice pretirane uporabe alkohola. Naj vam služijo kot neodvisna informacija in pomoč pri oblikovanju lastnega odnosa do uporabe alkohola.

V slovenskem prostoru prevladujejo nekateri miti in zmote, povezani s škodljivo rabo alkohola.

»Med njimi je tudi trditev, da je najhuje, kar se lahko zgodi pri popivanju, da človek omedli, kar seveda ne drži. Dejstvo je, da alkohol deluje kot strup in zaradi zastrupitve z alkoholom lahko tudi umremo. Poleg tega alkohol povzroča tudi posredno smrt, npr. vožnja pod vplivom alkohola, padci, samomori. Prav tako ne drži trditev, da če nekdo omedli zaradi alkohola, ga lahko pustimo, saj se bo samo naspal. Do izgube zavesti zaradi alkohola pride, ker naše telo ni sposobno razgraditi take količine alkohola, kot smo jo popili. Alkohol upočasni delovanje centralnega živčnega sistema, upočasni srčni utrip, zniža krvni tlak in upočasni dihanje. Vse to vpliva na možgane, da izgubimo zavest in takrat smo v zelo veliki nevarnosti, saj lahko tudi umremo. Še posebej je to nevarno pri otrocih in mladostnikih«,

pojasnjuje prim. dr. Barbara Lovrečič zdravja, dr. med. z NIJZ.

Tudi država aktivno v prizadevanja za zmerno uživanje alkohola

Podatki kažejo, da Slovenija spada med države z največjo porabo alkohola na posameznega prebivalca. Posledice velike porabe se kažejo tako na zdravju posameznika, ki prekomerno uživa alkohol, kot tudi na ravni celotne družbe. Ocenjuje se, da s pitjem alkohola vsako leto povezanih za okoli 234 milijonov evrov različnih stroškov. Zato je Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj s številnimi partnerji vzpostavil projekt za odgovoren odnos do pitja alkohola v Sloveniji, katerega namen je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitja alkohola v Sloveniji ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja. Več …

V alkoholični družini ni topline in varnosti

»Nekateri strokovnjaki primerjajo življenje otrok v alkoholični družini z življenjem v koncentracijskem taborišču,«

je razkril Matjaž Petrič, zakonski in družinski terapevt, ki v centru Upanje v Ljubljani vodi skupino za odrasle otroke alkoholikov.

»Veliko večino motenj in simptomov posttravmatskega stresa, ki jih imajo preživeli iz teh taborišč, vojni veterani ali druge hudo travmatizirane žrtve, nosijo tudi odrasli otroci alkoholikov. Ti dolgo čakajo, da bodo polnoletni in jim starši po zakonu ne bodo nič več mogli ter bodo lahko odšli od doma in zaživeli svojo dolgo pričakovano pravljico. Možnosti za to je žal pogosto malo, ker imajo zelo skopo popotnico.«

Naj letos pade rekord v metrih, ne litrih

Akcija Ministrstva za zdravje za osveščanje o alkoholu  – Slovenija piha 0,0  se v soboto in nedeljo pridružuje veselemu dogajanju v Planici. Navijanje in rajanje bo dodatno popestrila posebna 0,0 pihalna zasedba, ki bo treznim navijačem izpolnjevala glasbene želje. V sodelovanju s predstavniki nevladne organizacije, inšpekcijskimi službami in medijskim sponzorjem Valom 202 želimo, da bi letošnjo Planico zaznamovali dosežki športnikov skakalcev in ne priložnost za opijanje.  Več …

Promocija vina v EU je ušla izpod nadzora

Shema promocije vina ni prinesla večje konkurenčnosti. Namesto tega prihaja po vsej Evropi do poročanja o zlorabi teh subvencij. Prekomerno uživanje alkohola pa prinaša številne stroške v zdravstveni blagajni. več …

Zarošeno vetrobransko steklo ali meglen pogled zaradi alkohola

Vsem ukrepom navkljub alkohol še zmeraj botruje tretjini nesreč s smrtnim izidom pri nas. Smo se preveč sprijaznili s tem, da smo “mokra kultura” in se pri nas pač pije? Več …

Zakaj zapraviti mladost za to, da se znova učiš obleči hlače?

“Kar nekaj let potrebuješ, da sploh dojameš, kako številne omejitve v življenje prinaša taka poškodba, še zdaj pa nisem prepričan, da sem jo zares sprejel.” Deset let po prometni nesreči, po kateri je postal tetraplegik, svojo zgodbo opisuje 27-letni Aleš Kramolc. Več …

November – mesec preprečevanja zasvojenosti

V Sloveniji vsako leto zaradi bolezni pripisljivih kajenju umre 3600 oseb, zaradi alkoholu neposredno pripisljivih bolezni, poškodb in zastrupitev 800 oseb, zaradi prepovedanih drog pa še dodatnih 30 oseb. Poleg naštetega pa stojimo pred vrati epidemije nekemičnih odvisnosti, med katerimi je v ospredju odvisnost od ekranov. Več …

Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom lahko škodljivo vpliva na razvoj in rast zarodka oziroma ploda in tako povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku, kar lahko privede do različnih prirojenih telesnih, duševnih, vedenjskih motenj in/ali učnih težav, poznanih pod imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD). Več …

Kaj se dogaja po enem kozarcu piva?

Alkohol je še vedno eden glavnih povzročiteljev prometnih nesreč na naših cestah. Leto 2016 je bilo nedvomno kritično, saj se je število prometnih nesreč prav zaradi alkohola v primerjavi z letom prej povečalo za 24 %. Več …

Osebna zgodba: Alkohol mu je zadal najhujše poraze

Malo je ljudi, ki bi z avtobiografijo ali biografijo razgalili svoje življenje do obisti. Popisali ne le del življenja, na katerega so ponosni, ampak tudi obdobje, ki se ga lahko sramujejo. Se je pa za to odločil znani mariborski boksar Igor Rašić – Rašo. “Z biografijo, v kateri so na podroben način opisana svetla in temna obdobja mojega življenja, želim zlasti mladim odpreti oči, da ne bi, podobno kot jaz, zašli na stranpota, ki bi lahko bila usodna za njihovo prihodnost. Pri meni so nad čutom za normalno življenje večkrat prevladali drugi čuti, ki so me potisnili v brezno, kot denimo alkohol, droga, kockanje, pretepi, zaradi katerih sem moral v zapor, ločitev in še druga dejanja, nevredna človeka,” pripoveduje. Več …

Pitje alkohola letno povzroči za 153 milijonov evrov stroškov

Zdravstvenih stroškov, povezanih s pitjem alkohola, je v Sloveniji letno za 153 milijonov evrov, medtem ko veliko dokazano učinkovitih ukrepov ostaja še neizkoriščenih. Več …

To Drink or Not To Drink: The Aging Brain and Alcohol [članek v ang. o staranju možganov)

Wisdom and grace come with age, but so do mental slowing and increased risk for dementia. As the elderly population continues to grow, preserving brain health to maintain independence and quality of life into older age is a pressing concern. Researchers have identified some unsurprising factors that reduce one’s risk for cognitive decline, including education, exercise or a healthy diet. But a more controversial question that continues to perplex scientists is whether alcohol consumption might also stave off cognitive impairment with age. Več …

V Sloveniji je v letu 2015 zaradi bolezni in stanj, ki so dokazano posledica škodljive rabe alkohola, vsakih 11 ur umrla vsaj ena oseba. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjamo, da bi vse te smrti, ki vodijo v prezgodnjo umrljivost in so pogostejše pri moških, lahko v celoti in enostavno preprečili že s pitjem alkohola v mejah relativno manj tveganega pitja in/ali vzpostavitvijo in vzdrževanjem abstinence. Za uspešnejšo zaščito zdravja pa so potrebni tudi sistemski ukrepi na ravni države. Več …

Brez alkohola do brezskrbnejših prazničnih dni

Po podatkih iz leta 2015 se je v Sloveniji zaradi bolezni in stanj, ki so dokazano posledica škodljive rabe alkohola, v bolnišnici na vsake tri ure zdravila vsaj ena oseba. Kar pet odsotkov vseh takih hospitalizacij je bilo na račun mladih do 19. leta starosti. Več …

Zdravje v občini 2017 – kaj kažejo novi podatki?

V letu 2015 je prebivalec Slovenije, starejši od 15 let, v povprečju spil 114 l piva, 44 l vina in 2 l žganih pijač, kar kaže na to, da raba alkohola v Sloveniji še vedno predstavlja resen problem. Več …

Soočanje z alkoholizmom v družini

Človek je čustveno, telesno in duhovno bitje, ki se lahko znajde v stiski in začaranem krogu, iz katerega ne najde izhoda. Najbolj je ranljiv v otroštvu, saj lahko soočanje z alkoholom v družini, odraščanje v nepredvidljivem okolju in staršu s težavo z uporabo alkohola, pri posamezniku ustvari težave in vprašanja, ki lahko trajajo celo življenje. Na vprašanja uporabnikov foruma o soočanju z alkoholizmom, je odgovarjal Matjaž Petrič, zakonski in družinski terapevt. Več …

Splošno o alkoholu

Pitje alkoholnih pijač je pogost spremljevalec različnih družabnih dogodkov. Vendar pitje alkohola na način in v količinah, ki presegajo mejo manj tveganega pitja, prinaša grožnjo za zdravje in blagostanje posameznika, njegove družine, ožje in širše okolice ter celotne družbe. Alkohol deluje opojno, škodljivo in povzroča zasvojenost. Za škodljive učinke alkohola so še posebej občutljivi otroci in mladostniki, pitje alkohola med nosečnostjo pa ogroža tudi še nerojenega otroka in mu lahko zapušča trajne posledice. Več …

Comparative monitoring of alcohol epidemiology across the EU

Baseline assessment and suggestions for future action. Synthesis report. Več …